۱۳۸۸ خرداد ۶, چهارشنبه

مفهوم صلیب عیسی مسیح چیست ؟

تجسم عیسی مسیح یعنی ورود او به جهان و سپس مرگ او بر صلیب و رستاخیزش از مردگان ، نقطه اوج کار نجاتبخش خدا در تاریخ محسوب میگردد.

کلام خدا تعلیم میدهد که مسیح آن قربانی کاملی بود که برای کفاره گناهان همه انسانها جانش را بر صلیب قربانی ساخت. (رومیان 8:5 ؛ غلاطیان4:1) برای درک بهتر کاری که مسیح برای ما بر صلیب انجام داد بهتر است در مورد چند مفهوم کلیدی در کلام خدا توضیح بیشتری بدهیم.


1- مفهوم نخست مفهوم کفاره است. کتاب مقدس تعلیم میدهد که همه انسانها گناه کرده اند (رومیان 23:3). نتیجه گناه نیز موت و هلاکت و جدایی از خداست و کسی که مرتکب گناهی شده باید داوری الهی را در مورد گناه خود متحمل شود.
در عهد عتیق خدا قربانی های حیوانات را مقرر کرده بود که با ریختن خون آنها گناهان فرد آمرزیده شود. اما تمام این قربانیهای عهد عتیق سایه ای از آن قربانی کاملی بود که روزی باید ظاهر میشد و یکبار برای همیشه باید گناهان انسانها را کفاره میکرد (عبرانیان 10: 4-1 ،14)، معنی لغوی واژه کفاره به معنی پوشانیدن است.

بدین معنی که هنگامی که خون قربانی به جای گناهان فردی ریخته میشود، این خون گناهان فرد را میپوشاند تا غضب الهی بر فرد نیاید. عیسی مسیح آن بره بی عیب است که خداوند آن را مهیا نمود تا به جهت گناهان ما قربانی شود و ما را از غضب الهی که بر گناه نازل میشود رهایی یانیم.

--------------------------------------
2- مفهوم دیگری که در نجات مسیح اهمیت دارد مفهوم مرگ نیابتی مسیح است.
مفهوم مرگ نیابتی مسیح این است که مسیح به خاطر ما و به جای ما بر صلیب جان خود را داد. یعنی به خاطر گناهانی که مرتکب شده بودیم باید تحت غضب و داوری الهی قرار میگرفتیم اما مسیح این داوری و غضب را بر خود گرفت تا ما در حضور خدای عادل ، بیگناه شویم و بتوانیم به او نزدیک شویم. پس او به نیابت از ما وبه جای ما ،جان خود را قربانی کرد (اشعیا 6:53 ؛ اول پطرس 18:3).

--------------------------------------
3- یکی دیگر از مفاهیم مهم در نجات مسیحی که نتیجه کار مسیح بر صلیب است مفهوم مصالحه یا صلح کردن با خداست.
کلام خدا تعلیم میدهد که ما به خاطر ارتکاب به گناهانمان وزیر پا گذاشتن احکام الهی و عصیان علیه خدا دشمن خدا محسوب میشدیم اما به وساطت مرگ مسیح بر صلیب و برداشته شدن گناهانمان از سوی او ، خدا با ما صلح کرد و به جای دشمنی بین خدا و ما اکنون صلح برقرار است (رومیان5: 10-11 ).

کلام خدا همچنین به ما میگوید که خدا در مسیح بود و جهان را با خود مصالحه میداد و خطایای انسانها را به ایشان محسوب نداشت (دوم قرنتیان 5: 18-21). بنابر این پس از مرگ مسیح بر صلیب ، دشمنی بین انسان و خدا برداشته شده و به جای آن صلح بر قرار گشته است. در واقع صلیب مسیح نشانه پایان یافتن دشمنی و خصومت بین خدا و انسان است.
موضوع مهمتر اینکه برای ایجاد این مصالحه این خداست که قدم نخست را بر میدارد و ما فقط با پذیرش کاری که او برای ما انجام داده است از ثمرات این مصالحه برخوردار میشویم.

۲ نظر:

 1. سلام به شما دوست عزیز.
  حتما ایمان به مسیحیت رو با تحقیق زیاد و نه تحت تاثیر احساسات و تبلیغات مسیحی انجام دادید که اگر این گونه بوده، کار شما نه انحراف بلکه عبادت است.
  به دنبال تحقیقی درباره مسیحیت در اینترنت به وبلاگ ارزشمند شما هم رسیدم و که به حق مطالب تازه ای داشت.
  چه بسا که خیلی از ما مسلمانان هم به اسم مسلمان هستیم و از نظر عمل از لائیک و کمونیست هم بدتر باشیم.
  برای شما آرزوی شاد باش و موفقیت دارم.

  پاسخحذف
 2. man kheyli az tamame nazarate shoma razi hastam ba vojoode inke yek moslem hastam.khoda yeki ast va man betamame adian ehterme kamel gael hastam.be omide an roozi ke donia pak va monazah az gonah shavad.khodavand shoma ra hefz konad.

  پاسخحذف

درباره من

عکس من
من یک گناهکار بودم که با شنیدن خبر خوش نجات عیسی مسیح زندگی و حیات دوباره یافتم و خداوند ،عیسی مسیح را شکر میکنم که خون پاکش را کفاره ای برای گناهان ما نمود تا هر که به او ایمان بیاورد هلاک نگردد بلکه حیات جاوید یابد.